
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943
ze zm.). - Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2016 r., poz. 59).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2016 r., poz. 60).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. 2003 nr 6 poz. 69 ze zm.).
- Statut Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli
w Przemyślu.
§1
Postanowienia ogólne
- Regulamin określa zasady korzystania przez dzieci i dorosłych z placu zabaw Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu.
- Określone w regulaminie zasady służą przede wszystkim zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa przebywającym na placu zabaw dzieciom.
- Za rzeczy pozostawione na placu zabaw i przy wejściu do przedszkola pracownicy przedszkola nie ponoszą odpowiedzialności.
- Plac zabaw jest czynny w godzinach pracy przedszkola 6.00 – 16.30 w ciągu roku szkolnego; zamknięty w okresie zimowym i w czasie przerwy wakacyjnej.
§2
Zasady korzystania z ogrodu przedszkolnego
- Plac zabaw przeznaczony jest wyłącznie dla wychowanków przedszkola w wieku od 2,5 do 6 lat.
- W wyjątkowych sytuacjach na placu zabaw za zgodą dyrektora przedszkola mogą przebywać przyszli wychowankowie przedszkola oraz rodzeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola wyłącznie pod opieką rodziców.
- Z urządzeń znajdujących się na terenie przedszkola mogą korzystać wyłącznie dzieci
w wieku od 2,5 do 6 lat zgodnie z ich przeznaczeniem. - Za bezpieczeństwo wychowanków podczas pobytu na placu zabaw odpowiadają wychowawcy oraz asystenci nauczyciela pełniący w tym czasie opiekę nad dziećmi.
- Przed wyjściem na plac zabaw wychowawcy, asystenci nauczyciela, woźna mają obowiązek sprawdzić stan techniczny znajdujących się na placu urządzeń i zabawek; wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić dyrektorowi, zabezpieczać lub w miarę możliwości usunąć z placu zabaw.
- Za utrzymanie w czystości placu, systematyczny przegląd, konserwację i naprawę urządzeń odpowiedzialny jest pracownik gospodarczy/woźny.
- Pracownik gospodarczy codziennie rano przeprowadza przegląd urządzeń ogrodowych
w przypadku stwierdzenia uszkodzeń podejmuje natychmiastowe działania naprawcze oraz wykonuje czynności porządkowe polegające na usunięciu zanieczyszczeń. - Częstotliwość kontroli zależy od intensywności korzystania z placu zabaw. Kontrola powinna być wykonywana z częstotliwością raz na dzień w okresie wiosennym, letnim, jesiennym podczas intensywnego korzystania z placu zabaw. W okresie zimowym, gdy pogoda nie sprzyja korzystaniu z placu zabaw kontrola może być przeprowadzana raz na miesiąc.
- Wychowawcy mają obowiązek ustalać z dziećmi zasady bezpieczeństwa oraz wymagać ich konsekwentnego przestrzegania.
- Pod żadnym pozorem na placu zabaw nie można zostawiać dzieci bez opieki.
- Na placu zabaw mogą być organizowane zabawy oraz ćwiczenia ruchowe, gimnastyczne, zawody; na potrzeby organizowanych zajęć może być wnoszony dodatkowy sprzęt.
- W razie wypadku w pierwszej kolejności należy udzielić pomocy poszkodowanemu dziecku, następnie powiadomić dyrektora oraz rodziców dziecka.
- O należyty ubiór dziecka podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym dba nauczyciel, asystent nauczyciela w porozumieniu z rodzicami.
- W wyjątkowo słoneczne dni dzieci powinny być zapatrzone w dodatkowe okrycia głowy (np. czapeczki z daszkiem, chustki).
- O odbiorze dziecka z placu zabaw rodzice oraz osoby upoważnione mają obowiązek powiadomić o tym fakcie nauczyciela; odbiór dziecka z placu zabaw nie może być samodzielną decyzją osoby odbierającej.
- Dziecko przebywające na placu zabaw w przypadku obecności rodzica, prawnego opiekuna lub osoby pełnoletniej pisemnie przez nich wskazanej pozostaje pod ich pełną opieką chyba, że z informacji przekazanej przez nich nauczycielowi wynika inaczej.
- Z chwilą odbioru dziecka przebywanie na placu zabaw jest zabronione, a pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie dziecka ponoszą jego rodzice, bądź osoby przez nich upoważnione.
§3
Postanowienia końcowe.
- Do przestrzegania niniejszego regulaminu zobowiązani są rodzice i prawni opiekunowie oraz osoby pisemnie przez nich upoważnione, a także pracownicy przedszkola.
- Niniejszy regulamin dostępny jest w przedszkolu oraz na stronie internetowej przedszkola dla pracowników przedszkola, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego zatwierdzenia przez dyrektora przedszkola.
s. Dorota J. Koszyka
Dyrektor
Publicznego Przedszkola
Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu
Przemyśl, 15.10.2018 r.